Zdrav život
BOLOVI U NOGAMA ISPOD KOLJENA: Ako imate ove simptome, vrijeme je da nešto hitno promijenite
Grčevi, iznenadne boli, podljevi..sve su to simptomi upala, vaskularnih ili težih bolesti. Neke od njih mogu biti posebno opasne.
Grčevi mišića dok se krećete koji se pojačavaju kada ubrzate, bol koja ne prolazi kada sjednete niti kada legnete..zvuči poznato? Ove bolove u nogama ispod koljena ne smijete nipošto ignorirati, čak ni ako nisu jaki i ako nalikuju ubodima iglica.
Što mogu značiti bolovi u nogama ispod koljena
Zanemarivanje bolova može dovesti do velikih problema, jer ta specifična bol može ukazivati na opasne bolesti. Grčevi i slične neugodnosti u nogama mogu biti jasan znak vaskularne bolesti – upale i slabosti vena i arterija koje uzrokuje nakupljanje masnih naslaga unutar krvnih žila
Bolove u listovima može uzrokovati ravno stopalo
Bol u nogama ispod koljena, točnije u listovima mogu biti prvi i jedini znak da je počelo spuštanje stopala. Do ovoga može doći nakon dugotrajnog sjedenja ili hodanja, kao i nošenja tereta. Kontinuirano izvođenje iste radnje s nogama, a da radite pritisak na stopala, može imati dugotrajne posljedice. Opterećenje ćete osjećati u mišićima potkoljenice, javit će se bol, posebice prilikom opterećenja.
Proširene vene najčešći su uzrok
Neki od čestih simptoma proširenih vena su jači bolovi, osjećaj napetosti i težine u nogama, svrbež i peckanje uz osjećaj paljenja. Ovaj problem češće se javlja kod žena nego kod muškaraca, a dolazi radi dužeg stajanja ili sjedenja. Bol u nogama ispod koljena od proširenih vena pojačava se noću i za vrijeme menstruacije. Bol nažalost pogoršava podizanjem nogu, a hodanjem se uključuje mišićna pumpa. Ovo je vrlo osjetljiv problem pa smetnje i bol mogu izazvati i jedva vidljive proširene vene.
Upale vena dolaze uz jake i iznenadne bolove u potkoljenicama
Upale površinskih vena redovito izazivaju upalne promjene na koži. Ovaj problem može stvoriti bol u listovima, no neće se vidjeti upalna promjena na koži. Ako uz bol osjećate jaku osjetljivost na pritisak i stiskanje u listovima, ili bol za vrijeme hodanja, postoji šansa da se radi o upali vena. U težim slučajevima može doći do povišene temperature i upalnih promjena na koži.
Buergerova bolest kod mlađih ljudi
Ova se bolest uglavnom javlja u muškaraca. Kod žena je vrlo rijetka, a ako se i pojavi je blagoga toka. Često nastaje u razdoblju od 20-40 godine života. Simptomi su upalne promjene pretežno u arterijama koje dovode do suženja arterija. Posljedica je manjak kisika i nakupljanje otpadnih tvari u mišićim. To je razlog zašto se bolovi u nogama ispod koljena kod ove bolesti počinju javljati nakon dužeg kretanja. Buergerova bolest se može razvijati vrlo polagano, a počinje osjećajem hladnoće u nogama, bolovi koji su grčeviti. Jedan od simptoma je nastanak toplih crvenih mrlja, stvaranje rana i raspadanje tkiva. Ova bolest je opasna jer ako se razvija, oboljeli se dijelovi nogu moraju amputirati. Jedan od uzroka nastanka ove bolesti je pušenje. Istraživanja su pokazala da kod mnogih bolsnika, koji su amputirani po nekoliko puta, se bolest smirila nakon prestanka pušenja. Od lijekova daju se sredstva za proširenje krvnih žila i poboljšanje cirkulacije krvi u nogama.
Arteriosklerotične promjene na krvnim žilama
Stariji ljudi iznad 50 godina starosti, imau veću šansu za doživljavanje arteriosklerotičnih promjena na krvnim žilama koje uzrukuju bolove u nogama ispod koljena. Oni se javljaju za vrijeme kretanja, ali i kod nekih za vrijeme ležanja, te u slučaju nalog ustajanja. Uz boli u podkoljenicama, možete osjetiti jake trgajuće i sijevajuće bolesti živčanog sustava. Do ovih bolova može doći radi upale živaca koji često ovise o promjenama vremena.
Ostali mogući uzroci bolova u nogama ispod koljena mogu biti:
upale mišića
gnojni procesi
nastanak tumora
upale kostiju
opći bolovi u slučaju gripa i viroza
zarazna leptospiroza
puknuće mišića
Dovoljne su male promjene za preveniranje bolova
U slučaju da osjetite neke od simptoma i ako vam se bol često pojavljuje, obratite se liječniku što prije kako bi vam provjerio tlak u nogama i rukama. Što se prije obratite liječniku, šteta će biti manja. Pregled vam doslovno može spasiti život.
Male promjene kao što su blage tjelovježbe ili šetanje na dnevnoj bazi, manji unos crvenog mesa ili prestanak pušenja mogu dovesti do velikih promjena. Kod mnogih pacijenata, posebno debljih, jednostavna tjelovježba olakšava problem jer potiče bolju cirkulaciju.
Pacijenti s većim problemima možda će trebati lijekove protiv kolesterola ili manji kirurški zahvat.
Zdrav život
Top devet namirnica koje je pametno jesti prije treninga
Tijekom rada od kuće zbog pandemije korona virusa, važno je više nego ikad da zdravlje stavimo na prvo mjesto. To uključuje hranu koja jača imunitet, uzimanje vitamina i odmor, piše Fabfitfun.
Ako je vježbanje dio vašeg uobičajenog dnevnog režima, počnite s konzumiranjem hranjivih namirnica, koje će vam pomoći tijekom i nakon treninga.
Prije nego što počnete grickati svoju užinu prije vježbanja, znajte da je vrijeme sve. Ako vježbate kasnije tokom dana, bilo bi idealno pojesti mali obrok, otprilike dva sata prije vježbanja, što će vašem tijelu pružiti dovoljno vremena da probavi obrok prije treninga. To može biti mješavina dobrih masti, proteina ili ugljikohidrata. Uz to, možete i umanjiti veličinu obroku kojeg jedete prije vježbanja, ali svakako treba pojesti nešto u manjim količinama.
Ovih devet namirnica bi bilo dobro konzumirati prije treninga:
Nemasni proteini
U nemasne proteine spadaju piletina, puretine, jaja, losos, bakalar, list i tuna. Prije treninga možete pojesti malo piletine što je savršeno za izgradnju mišićne mase, a puretina je lako probavljiva.
Jaja
Jaja su sjajan, brz obrok koji možete upariti s bijelom rižom i povrćem. Jaja su odlična alternativa proteinima ako ne želite piletinu ili puretinu.
Hljeb od cjelovitih žitarica
Izvrstan izvor složenih ugljikohidrata, hljeb od cjelovitih žitarica potaknut će vaše vježbanje na bolje. U osnovi, čitavi ugljikohidrati nisu uvijek neprijatelji, već izvor energije. Možete hljeb premazati i sa kikiriki maslacem.
Smeđa riža
Još jedan odličan oblik ugljikohidrata i vitamina B, smeđa riža može biti pomalo ‘dosadna’, pa razmislite o ovom u paru s proteinima i povrćem.
Banane
Banane su ispunjene ugljikohidratima i kalijem, što ih čini savršenim za podršku, funkciju mišića i živaca. U banani možete uživati uz obrok ili spremiti za užinu prije treninga.
Zobene žitarice
Zob je puna vlakana i polako otpušta ugljikohidrate u mišićni sustav vašeg tijela. Otpuštanje ugljikohidrata omogućava da održavate energiju tijekom vježbanja. Također sadrži vitamin B, koji pomaže pretvoriti ugljikohidrate u energiju.
Slatki krompir
Drugi izvor ugljikohidrata. To je škrob, koji vašem tijelu daje energiju koja mu je potrebna tijekom vježbanja.
Grčki jogurt i suho voće
Bolje zajedno, sjajno i odvojeno. Ovaj tim kombinira ugljikohidrate i proteine za snažan međuobrok. Protein u jogurtu zapravo pomaže u sprečavanju oštećenja mišića, jer se bjelančevine u jogurtu čuvaju malo duže, dok se zna da se ugljikohidrati u voću brzo razgrađuju. Ovo je savršeni zalogaj ako trebate jesti sat vremena prije vježbanja.
Juha od telećih kostiju
Juha od telećih kostiju s dodatkom masti je lako probavljiva, a izvrsno djeluje i na zdravlje crijeva. Možete ju jesti prije ili poslije treninga, a odlična je zamjena elektrolita
Voda
Pijte vodu i hidrirajte se za učinkovitu vježbu. Čak i dok radite, zaustavite se na stroju za vodu po šoljicu vode svakih 15 do 30 minuta.
-
Proizvodi za zdravlje5 godina
Macun med 100% prirodno – Epimedyumlu Macun
-
Zanimljivosti5 godina
Bolovi na lijevoj strani trbuha ispod rebara: simptomi, uzroci i liječenje
-
Zanimljivosti5 godina
LIJEK KOJI TROŠI POLA SVIJETA UZROKUJE RAK: Posebno je opasan ako ga pijete godinama, a krije se pod ovim nazivima
-
Zanimljivosti5 godina
SLUČAJNO OTKRILI REVOLUCIONARNI LIJEK ZA ĆELAVOST: Kosa počinje rasti za samo dva dana – i nema nuspojava