Pratite nas

Zanimljivosti

Mijenjajte posteljinu redovito: Na njoj ima i grinja i izmeta…

Čovjek trećinu života provede spavajući u krevetu, zato je važno redovito mijenjati posteljinu i prati je na visokoj temperaturi, i to svakih tjedan do dva. Na njoj se nađe svega – sline, znoja, peruti, sitnih čestica kože, bakterija, grinja…

1. Grinje i njihov izmet
Svakodnevno s našeg tijela otpadne oko 500 milijuna sitnih čestica kože, mnoge od njih ostanu upravo u posteljini, a upravo su one omiljena hrana grinja. Ove malene životinjice i njihov izmet mogu izazvati alergije, astmu pa čak i pojavu ekcema koji jako svrbe. Ukoliko ste alergični na grinje, perite posteljinu na visokim temperaturama svaki tjedan.

2. Paraziti s kućnih ljubimaca
Dopuštate li svojim kućnim ljubimcima da s vama spavaju u krevetu ili ponekad skoče na njega, tada znajte da ono što ispadne s njihovog krzna je dodatna ponuda za ‘švedski stol’ namijenjen grinjama.

Također, ako pas, recimo, ima šugu, tada riskirate da sitni paraziti uzročnici šuge dođu do vaše kože i uvuku se pod nju te izazovu svrbež i nadraženost. Osim toga, kućni ljubimci na vas mogu prenijeti gljivičnu infekciju koja se zove – lišajevi vlasišta.

3. Razmnožavaju se mikrobi
Mrtve stanice kože, znoj, slina i još mnogo toga što se nađe na posteljini, mogu pretvoriti vaš udobni krevet u svojevrsnu Petrijevu zdjelicu na kojoj će se razmnožavati mikrobi. Primjerice, laboratorijskim testovima utvrđeno je da jastučnice neoprane tjedan dana na sebi imaju 17.000 puta više kolonija bakterija nego uzorci uzeti s WC školjke.

4. Češća pojava akni
Imate akne, a zapravo ne znate zašto? Odgovor bi mogao ležati upravo u vašoj posteljini, preciznije jastučnici, koju ne perete dovoljno često. Na njoj se nađe puno nečistoća, mrtve kože i bakterija koje začepljuju pore. Imate li problematičnu kožu lica, tada jastučnice mijenjajte svaka dva do tri dana, a ostatak posteljine svaki tjedan.

5. Oprez ako ste bolesni
Ako ste vi ili vaš partner bili bolesni, posteljinu odmah stavite na pranje kako bi uklonili što više mikroba. Većina bakterija i virusa može preživjeti na mekim površinama od po nekoliko minuta do nekoliko sati, a samo trajanje ovisi o vrsti mikroba. Na primjer, virus gripe živi samo 15 minuta, ali neke koje izazivaju nervozu želuca na tkanini mogu preživjeti četiri sata, prenosi webmd.com.

6. Perite jastuk redovito
Ljudi su češće koncentrirani na redovito pranje posteljine, ali mnogi zaborave na same jastuke u koje se uvuče sve i svašta. Preporuka je oprati ih na 60 stupnjeva svaka tri mjeseca, jer se na toj temperaturi počinju uništavati bakterije.

– U jastuk se preko navlake upijaju sve izlučevine od znoja do sline i suza, ali i oljušteni dijelovi epidermisa. Dakle, sve je to dobra podloga za razvoj i razmnožavanje bakterija i gljivica. Ukoliko se to ne opere, ne moramo napominjati da je izvor neugodnih mirisa i infekcije. Tu su i kućna prašina, grinje i sve druge nečistoće kojima je izložen taj predmet u zavisnosti da li netko jede ili pije na svojem jastuku ili u krevetu – rekla nam je Branislava Čilić dr.med., specijalistica obiteljske medicine iz Zagreba.

– Povremeno je potrebno oprati jastuk. Ne kažem da bi to trebalo napraviti svaki put kad se mijenja posteljina, ali makar dva do tri puta godišnje. Svakako nije preporučljivo prati jastuk ako nemate mogućnost adekvatnog sušenja istog, u sušilici za rublje ili na jakom suncu. Naime, neosušen jastuk potencijalno je opasan za razvoj plijesni – pojasnila je dr. Čilić.

Požutjele jastuke izbijelit će strojno pranje, samo deterdžentu dodajte i šalicu sode bikarbone.

7. Češće mijenjajte posteljinu ako:
Spavate goli u krevetu, jedete u njemu, spavate zajedno sa svojom djecom ili se noću jako znojite. To su sve situacije kada se, uz spomenute milijune sitnih čestica kože, sline i znoja, na posteljini može naći još puno toga što može loše utjecati na zdravlje jer pogoduje razmnožavanju grinja i bakterija.

Osim toga, ako spavate sa svojom djecom, želite biti sigurni da je krevet čist i siguran za njihovo zdravlje.

8. Neka vam krevet diše
Mnogi kažu da baš i nije najbolja ideja ujutro složiti krevet već je bolje ostaviti ga razbacanog kako bi se prozračio. Ali, krevet se može prozračiti i kada je složen, samo je važno paziti da pokrivač nije sasvim na krevetu.

Nakon što ste protresli jastuke i zategnuli plahtu, prekrijte krevet pokrivačem, pa ga presavijte tako da se gornja polovica kreveta može prozračiti. Također, ako je vani lijep i sunčan dan, svakako stavite prekrivač i jastuke da se zrače.

9. Koristite sušilicu
Nakon što ste oprali posteljinu, nije loše staviti je u sušilicu jer neke studije pokazuju da to dodatno uništava zaostale mikrobe koji su preživjeli pranje. Dobro je kod pranja bijele posteljine koristiti izbjeljivač, posebno ako je na njoj spavao netko bolestan – to će uništiti puno mikroba.

10. Pranje pokrivača, deka, madraca
Pokrivače i deke trebalo bi oprati barem svakih mjesec do dva dana, a zaštitne navlake za madrac četiri puta godišnje. Također, i sam madrac povremeno treba očistiti. Najprije ga dobro usisajte pa istrljajte pripravkom iz kućne radinosti koji će neutralizirati neugodne mirise na madracu i ukloniti ružne mrlje.

Sastojci: 250 ml hidrogena – 3 postotnog (ima ga u ljekarnama), 3 velike žlice soda bikarbone i kap do dvije tekućeg sapuna ili sredstva za pranje posuđa.

Postupak: Najprije pomiješajte hidrogen i soda bikarbonu, a kada dobijete glatku smjesu, ulijte kap do dvije sapuna ili sredstva za pranje posuđa. Dobro promiješajte pa ulijte u bocu sa raspršivačem. Poprskajte po madracu – pojavit će se pjena. Pričekajte da se površina osuši (to možete ubrzati fenom za kosu) pa iščetkajte suhom četkom ili usisajte.

Želite li samo malo osvježiti madrac, dovoljna će vam biti soda bikarbona. Sve što trebate napraviti je posipati sodu po njemu, ostaviti da stoji neko vrijeme pa usisati. Jednak postupak je i kod osvježavanja tepiha.

11. Stjenice u krevetu
Ove sitne životinje ne zanima je li posteljina prljava ili čista, ove vole topla mjesta na kojima žive ljudi, a krevet je savršen. Stjenice u krevetu ne želite imati jer noću plaze po vama i isisavaju vam krv. Moguće je da vas probudi svrab, a na tom mjestu će se vidjeti i tragovi ugriza.

One do vašeg doma mogu doći na vama ili nekome tko vam dolazi u goste, a tko je ranije možda bio u hotelu gdje ih ima ili ih je donio od svoje kuće, možda ih je ‘pokupio’ u vlaku, autobusu…

Da biste ih se riješili, posteljinu perite na 90 stupnjeva i sušite na vrlo visokoj temperaturi barem pola sata, to će uništiti i stjenice, ali i njihova jajašca. Nije loše upotrijebiti ni parni čistač pa njime proći i madrac. Ipak, najučinkovitije je i najsigurnije angažirati stručnjaka koji se bavi dezinsekcijom kako se stjenice ne bi toliko razmnožile da od njih više ne biste mogli normalno živjeti.

Zanimljivosti

Ova web stranica će Vam pomoći da uštedite više od 2000KM godišnje

Kupovina namirnica nije nešto što možemo eliminisati iz svog budžeta, ali ova web stranica će Vam pomoći da smanjite troškove kupovine u supermarketu tako što ćete pronaći trenutno najbolje akcije.

Cjenoteka.ba donosi najnovije kataloge svih supermarketa direktno na Vaš telefon tako da možete vidjeti šta je sniženo i u kojoj prodavnici. Što je još bolje, katalozi nisu ograničeni samo na velike lance supermarketa, tako da imate sveobuhvatan uvid u to gdje se mogu pronaći najbolje akcije u Vašoj blizni.

Sva sniženja na jednom mjestu – Cjenoteka.ba
Traženje akcija i sniženja nikad nije bilo lakše. Sve veće trgovine redovno objavljuju kataloge pune akcija na asortiman koji nude. Na cjenoteka.ba se nalaze najnoviji katalozi svih većih trgovina i trgovačkih lanaca u Bosni i Hercegovini. Ovisno o vrsti trgovine, na cjenoteka.ba možete pronaći kataloge prehrane, obuće, odjeće, namještaja, kućanskih potrepština i drugih proizvoda.

Pronađite najniže cijene prehrambenih proizvoda
Prehrambeni proizvodi su najosjetljiviji na česte poraste i promjene cijena. Kako biste pratili najniže cijene prehrambenih proizvoda, koristite cjenoteka.ba gdje možete pronaći najnovije kataloge iz Binga, Robota, Tropica i drugih trgovina u Bosni i Hercegovini.

U Robot katalogu možete pronaći velik izbor proizvoda po odličnim cijenama
Robot katalog donosi Vam velik izbor prehrambenih namirnica i proizvoda za kuću i školu te proizvode za njegu i prehranu kućnih ljubimaca. Jedan od načina povoljnije kupovine je kupovina većih količina sniženih proizvoda. Namirnice koje mogu duže stajati isplati se kupiti dok se nalaze na Robot akciji.

Bingo katalog donosi velik izbor proizvoda provjerene kvalitete i povoljne cijene.

U Bingo katalozima nalazi se bogata ponuda prehrambenih proizvoda, proizvoda za kuću, sve za kućne ljubimce i proizvoda za aktivnosti u slobodno vrijeme. Zahvaljujući Bingo katalogu na vrijeme možete saznati ponudu proizvoda, novosti u asortimanu i najvažnije aktuelne akcije. Uz Bingo katalog akcija možete planirati svoju kupovinu i na taj način uštediti novac. U promotivnim ponudama nalazi se veliki dio asortimana vlastite robne marke koji svakako vrijedi probati. Kupovinom proizvoda Bingo robne marke štedite novac i dobijate više od kupovine.


Belamionix katalog donosi odličnu ponudu i niske cijene
U Belamionix katalogu štedite na cijeni a ne na kvaliteti. Prelistajte najnoviji Belamionix katalog, pronađite najbolje cijene i ne propustite priliku da uštedite.

Opremite kuću uz akcijske cijene
Kupovina namještaja zna biti nepotrebno skup i komplikovan proces. Zato je tu cjenoteka.ba, koja pokriva i ovaj aspekt kupovine, nudeći najnovije kataloge i akcije poznatih trgovina za opremanje doma kao što su Jysk, Penny Plus, Dormeo i mnogi drugi. Jysk katalozi prepuni su akcija na razne vrste namještaja. U jysk katalogu pronađite kauče, stolove, stolice, komode, kutne garniture, po povoljnim cijenama.

Za vaše potrebe mesnatih proizvoda definitivno pogledajte Brojler akciju, koja je specijalizirana za prodaju proizvoda ovog tipa. U Brojleru možete pronaći jeftino svježu junetinu, teletinu, janjetinu, piletinu i druge vrste mesa i proizvode od mesa.

Za maksimalnu uštedu posjetite profile pojedinačnih trgovina na cjenoteka.ba i uporedite sve sniženja u Bosni i Hercegovini.

Nastavi čitati

Preporučujemo

Pratite nas na Facebook-u




Aktuelno