Pratite nas

Povrće

Kupus

Kupus je prastara kultura, potekla od divlje, samonikle biljke koja raste na kamenitim obalama priobalja Europe – od Sredozemnog mora, na jugu, do Irske, na sjeveru.

Višestoljetnom selekcijom od samonikle biljke nastao je današnji kupus – u devet varijeteta.

Kupus ili zelje je omiljeno jelo na našim stolovima.

No, znate li da je on i vrlo djelotvoran, a jeftin lijek za mnoge tegobe?

Sto grama sirovog kupusa sadrži čak 42 mg vitamina C. Društvo mu prave vitamin A i folna kiselina te minerali magnezij, željezo, fosfor, kalcij, kalij i natrij.

Postoje mnoge vrste kupusa, a najpoznatije su bijeli i crveni te savojski kupus, kojeg kod nas pogrešno nazivaju keljem.

Za najdjelotvornijeg slovi crveni, koji je i do sedam puta ljekovitiji od bijelog, a njegova boja ukazuje na prisutnost ljekovitih spojeva antocijanina.

Kupus – jeftin lijek za mnoge tegobe

Najbolje je kupus jesti sirov ili kratko kuhan. U svrhu liječenja, koristite nešpricani domaći ili ekološki uzgojeni kupus.

Sirovi kupus, ako se često jede, pomaže kod slabokrvnosti, nesanice, depresije i anksioznosti.

Kuhani kupus je odlično sredstvo za proljetnu detoksikaciju te jedno od najboljih sredstava protiv živčane napetosti, tjeskobe, slabosti i slabe koncentracije.

Kupus obiluje antikancerogenim spojem sinigrinom, koji posjeduje jedinstvena svojstva protiv raka prostate, crijeva i mjehura.

Izvrsno je i protuupalno sredstvo, pa pomaže kod upalnih bolesti poput artritisa i reume.

Kod plućnih bolesti djelotvoran je sok od kupusa pomiješan s medom.

On čisti dišne puteve, pomaže kod astme i bronhitisa.

Kod bolesti grla preporučljivo je grgljati sok od kupusa.

Ljekovito djelovanje kupusa:

  • djeluje preventivno protiv raka
  • potpomaže mršavljenju
  • poboljšava probavu
  • ima antiupalna svojstva
  • liječi čir na želucu i dvanaestercu
  • jača imunitet
  • čisti organizam
  • ublažava depresiju i tjeskobu
  • poboljšava koncentraciju
  • pomaže kod bolesti dišnih puteva
Nastavi čitati
Komentari

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Povrće

Lubenica

Lubenica (citrulus, lat. Citrullus lanatus) je jednogodišnja biljka iz porodice tikvovki (Cucurbitaceae), podrijetlom iz tropske Afrike. Većinu njezina sastava čini voda. Uzgaja se i u drugim toplim krajevima zbog slatkog, sočnog i jestivog ploda. Lubenica je zdravo povrće, a posebno je dobra za bubrege.

Jedno je od rijetkog povrća koje se često smatra voćem, veoma je slatka i ljudi je najčešće koriste kao poslasticu. Ljekovite su i sjemenke ,čaj od njih je po tradicionalnoj kineskoj medicini izvrsno sredstvo za blaže i kronične infekcije mokraćnog mjehura.

Nutritivna vrijednost lubenice

Lubenica je iznimno bogata vitaminom C te bogata vitaminima A, B1, B5, B6, B7 i bakrom. U 100 grama ovog sočnog voća nalazi se samo 30 kcal i 8 grama ugljikohidrata, od čega je 6 grama šećera. Čak 92 posto lubenice je voda.

Iako se likopen primarno povezuje s rajčicom, točno je da je lubenica izrazito bogata ovim fitonutrijentom iz porodice karotenoida. Prema nedavnim studijama, lubenica je bogatija likopenom od rajčice: prosječna lubenica ima 4-5mg likopena na 100 g ovog voća, dok se u rajčici nalazi 3-4 mg na 100 grama. Osim toga, biodostupnost likopena iz lubenice je bolja od one u rajčici.

Nastavi čitati

Preporučujemo

Pratite nas na Facebook-u




Aktuelno