Pratite nas

Zdrav život

Važan je za zdravlje, no njegov višak može biti vrlo opasan i dovesti do raka

Natrij je, kao i ostali minerali, važan za zdravlje jer sudjeluje u nizu procesa u tijelu. To je iznimno važan elektrolit i esencijalni ion prisutan u izvanstaničnoj tekućini, zadužen za regulaciju razine i ravnotežu vode u organizmu, nužan je za hidrataciju, bez njega nema ulaska hranjivih tvari u stranice, nužan je za regulaciju krvnog pritiska. Ovaj mineral pomaže mišićima da pravilno funkcioniraju jer je odgovoran za njihove kontrakcije, zadužen je za zdravo provođenje živčanih impulsa, pomaže održavanju pH ravnoteže, potreban je za apsorpciju i reapsorpciju klora, glukoze, aminokiselina i nekih vitamina.

Natrij je potreban za regulaciju krvi, a njegova odsutnost može uzrokovati ozbiljno oštećenje tjelesnih funkcija. To je svestrani element i pojavljuje se u više od osamdeset različitih oblika.

KAŠIKA NA DAN
U svakodnevnom životu ovaj se mineral najviše poistovjećuje sa soli. I to je opravdano, jer natrij u najvećoj mjeri dobivamo upravo konzumacijom natrijevog klorida, tj. obične kuhinjske soli koja ga sadrži 40 posto. Međutim, prisutan je i u većini hrane koja se redovito nalazi na uobičajenom dnevnom jelovniku.

Njegovi prirodni izvori su mlijeko, meso, jaja i većina povrća, ali ga povrtnice, s iznimkom graška i celera, sadrže u manjim količinama.

Velike količine natrija sadrži obrađeno i konzervirano meso, suhomesnati proizvodi kao što su kobasice, šunka, konzervirane juhe, ukiseljeno povrće, grickalice, instant tjestenine, hljeb, gotovi umaci, a vrlo visok udio sadrži i sva brza hrana. Ovaj za zdravlje važan mineral od ostalih se razlikuje jer je privlačnog okusa i otporan na toplinu, pa se može koristiti na različite načine jer se njegova svojstva bez obzira na oblik primjene ili termičku obradu neće promijeniti.

Zdrave odrasle osobe trebale bi u organizam unijeti svakoga dana oko 1500 mg natrija, a zdrava djeca između 1000 do 1500 mg. Prema preporukama Svjetske zdravstvene organizacije odrasli ne bi smjeli konzumirati više od 2300 mg natrija na dan, što je otprilike jedna kašika soli.

PRIJEKO POTREBAN MOZGU

Međutim, danas se sol prečesto i previše koristi jer je lako dostupna, ali i zbog sve nekontroliranijeg i učestalijeg konzumiranja gotove i brze hrane koja njome obiluje. U organizam često unosimo previše soli, a da toga nismo ni svjesni, a dobro je poznato da sve što se koristi u prevelikim količinama može ozbiljno narušiti zdravlje i prouzročiti ozbiljna oštećenja tjelesnih funkcija.

Tako natrij iznad propisanih granica može dovesti do zdravstvenih poremećaja poput visokog krvnog tlaka, što predstavlja rizik za srce i bubrege. Višak natrija povećava rizik od nastanka infekcije pluća te dovesti do naticanja tkiva i može uzrokovati edem.

S obzirom na te upozoravajuće spoznaje, mnogi koji brinu o zdravlju u zadnje vrijeme izbjegavaju soljenje hrane kako bi prevenirali razne krvožilne i bubrežne bolesti i druga oštećenja.

Ipak, mora se imati na umu da iako se ne savjetuje pretjerano dodatno zasoljavati hranu, i manjak natrija u organizmu može biti opasan i nanijeti štete zdravlju. Ako tijelo ne opskrbljujete s dovoljno natrija simptomi nedostatka mogu se kretati od blažih do izuzetno teških.

SPREČAVA GRČEVE

Natrij je važan element u razvoju mozga i poboljšanju njegovih funkcija, a nedostatak će dovesti do letargije, konfuzije, vrtoglavice, uzrokovati kroničnu slabost organizma i apatiju. Ako se kontinuirano i dugoročno ne unosi dovoljno ovog minerala u organizam mogu se javiti i posljedice poput proljeva, glavobolje, niskog krvnog tlaka, slabosti u mišićima i naglog mršavljenja.

Natrij je važan i za prevenciju grčeva u mišićima koji su uglavnom uzrokovani neravnotežom elektrolita i dehidracijom, a vrlo su česti u ljetnim mjesecima. Uz pravilno hidratiziranje tijela, također je važno nadopuniti organizam sokovima i tekućinama bogatim natrijem kako bi se vratili izgubljeni elektroliti.

Kad biti na oprezu
Iako je natrij važan nutrijent u svakoj uravnoteženoj prehrani, također može uzrokovati rak želuca i hipertenziju. Osobe koje pate od bubrežnih problema ili edema trebaju ograničiti njegov unos kako bi se zaštitili od tih zdravstvenih rizika.

ZAŠTO GA TREBAMO?
Kao i u svemu, važna je umjerenost, no neke osobe, poput vrlo aktivnih sportaša, zahtijevaju veću količinu natrija jer je važan za ravnotežu vode i elektrolita u tijelu. Dovoljna doza natrija je od vitalnog značaja tijekom sportskih napora i zbog pretjeranog znojenja, a treba ga više unositi i u ljetnim mjesecima i tijekom izlaganja suncu kako bi se spriječile neželjene sunčanice. Naime, kao posljedica kontinuiranog izlaganja vrlo visokim temperaturama tijelo nije u stanju održavati normalnu temperaturu pa se ljeti preporuča piti tekućina koja sadrži sol i šećer.

Osim različitih zdravstvenih prednosti, natrij također igra važnu ulogu u njezi kože, a zbog svojih anti-age svojstava i sposobnosti da se bori protiv slobodnih radikala koji ubrzavaju proces starenja važna je komponenta u mnogim kremama za pomlađivanje i održavanju mladenačke i zdrave kože. Koristi se u sredstvima za čišćenje lica i hidrataciju te se smatra blagim sredstvom za vlaženje u proizvodima za osjetljivu kožu. Uz cink, kalcij, kalij i magnezij, natrij je na vrhu ljestvice minerala potrebnih za ljepotu kože i njezin zdrav izgled.

Zdrav život

Top devet namirnica koje je pametno jesti prije treninga

Tijekom rada od kuće zbog pandemije korona virusa, važno je više nego ikad da zdravlje stavimo na prvo mjesto. To uključuje hranu koja jača imunitet, uzimanje vitamina i odmor, piše Fabfitfun.

Ako je vježbanje dio vašeg uobičajenog dnevnog režima, počnite s konzumiranjem hranjivih namirnica, koje će vam pomoći tijekom i nakon treninga.

Prije nego što počnete grickati svoju užinu prije vježbanja, znajte da je vrijeme sve. Ako vježbate kasnije tokom dana, bilo bi idealno pojesti mali obrok, otprilike dva sata prije vježbanja, što će vašem tijelu pružiti dovoljno vremena da probavi obrok prije treninga. To može biti mješavina dobrih masti, proteina ili ugljikohidrata. Uz to, možete i umanjiti veličinu obroku kojeg jedete prije vježbanja, ali svakako treba pojesti nešto u manjim količinama.

Ovih devet namirnica bi bilo dobro konzumirati prije treninga:

Nemasni proteini

U nemasne proteine spadaju piletina, puretine, jaja, losos, bakalar, list i tuna. Prije treninga možete pojesti malo piletine što je savršeno za izgradnju mišićne mase, a puretina je lako probavljiva.

Jaja

Jaja su sjajan, brz obrok koji možete upariti s bijelom rižom i povrćem. Jaja su odlična alternativa proteinima ako ne želite piletinu ili puretinu.

Hljeb od cjelovitih žitarica

Izvrstan izvor složenih ugljikohidrata, hljeb od cjelovitih žitarica potaknut će vaše vježbanje na bolje. U osnovi, čitavi ugljikohidrati nisu uvijek neprijatelji, već izvor energije. Možete hljeb premazati i sa kikiriki maslacem.

Smeđa riža

Još jedan odličan oblik ugljikohidrata i vitamina B, smeđa riža može biti pomalo ‘dosadna’, pa razmislite o ovom u paru s proteinima i povrćem.

Banane

Banane su ispunjene ugljikohidratima i kalijem, što ih čini savršenim za podršku, funkciju mišića i živaca. U banani možete uživati ​​uz obrok ili spremiti za užinu prije treninga.

Zobene žitarice

Zob je puna vlakana i polako otpušta ugljikohidrate u mišićni sustav vašeg tijela. Otpuštanje ugljikohidrata omogućava da održavate energiju tijekom vježbanja. Također sadrži vitamin B, koji pomaže pretvoriti ugljikohidrate u energiju.

Slatki krompir

Drugi izvor ugljikohidrata. To je škrob, koji vašem tijelu daje energiju koja mu je potrebna tijekom vježbanja.

Grčki jogurt i suho voće

Bolje zajedno, sjajno i odvojeno. Ovaj tim kombinira ugljikohidrate i proteine ​​za snažan međuobrok. Protein u jogurtu zapravo pomaže u sprečavanju oštećenja mišića, jer se bjelančevine u jogurtu čuvaju malo duže, dok se zna da se ugljikohidrati u voću brzo razgrađuju. Ovo je savršeni zalogaj ako trebate jesti sat vremena prije vježbanja.

Juha od telećih kostiju

Juha od telećih kostiju s dodatkom masti je lako probavljiva, a izvrsno djeluje i na zdravlje crijeva. Možete ju jesti prije ili poslije treninga, a odlična je zamjena elektrolita

Voda

Pijte vodu i hidrirajte se za učinkovitu vježbu. Čak i dok radite, zaustavite se na stroju za vodu po šoljicu vode svakih 15 do 30 minuta.

Nastavi čitati

Preporučujemo

Pratite nas na Facebook-u




Aktuelno