Pratite nas

Hrana i zdravlje

Alarmantno visok nivo šećera u gaziranim sokovima

Nova zdravstvena studija univerziteta Queen Mary iz Londona pokazala je da gazirani sokovi sadrže alarmantno visok nivo šećera, neki i do 12 kašičica po limenci.

Istraživanje je pokazalo da sadržaj šećera u nekim gaziranim pićima ide i do 52,8 g (12 kašičicapo limenci od 330 ml. Pića sa ukusom Cole, najpopularnijim ukusom u Velikoj Britaniji, sadrže u prosjeku 35 g šećera po limenci. Većina gaziranih pića sa šećernim zaslađivačima koja su dostupna u prodaji prelaze maksimalni dnevni preporučeni unos šećera za odrasle (30 g) i djecu (24 g). To znači da ova pića ne mogu biti korištena kao dio “zdrave i balansirane ishrane“, iako to tvrde njihovi proizvođači.

Bezalkoholna pića su glavni izvor unosa slobodnih šećera kod djece i tinejdžera, odnosno drugi glavni kod odraslih.

Velikoj Britaniji se radi na tome da se proizvođači stimulišu na smanjenje količine šećera u svojim proizvodima. Predloženo je da se pića koja sadrže manje od 5 g šećera u 100 ml oslobode plaćanja poreza. Ona pića koja budu imala do 8 g šećera, biće oporezovana manjim iznosom, a pića koja sadrže preko 8 g biće podložna najvišim poreskim stopama.

Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) preporučuje manje od 10% ukupnog energetskog unosa kroz slobodne šećere, što je ekvivalent od 50 g ili oko 12 kašičica po danu za osobe kojima je dnevni unos kalorija oko 2000. Najbolje za zdravlje potrošača je da taj unos bude ispod 5%, ako već nije moguće skroz izbaciti gazirana pića iz svakodnevne upotrebe.

Hrana i zdravlje

Ova namirnica sadrži više minerala od bilo koje druge hrane na svijetu

Ako je komad morske trave ikada doplivao do vas dok ste se kupali, vjerojatno ste pobjegli od njega glavom bez obzira…

Međutim, iako možda ne uživate u bježanju od morske trave tijekom kupanja u moru, ona zapravo uopće nije tako loša. Možda je upravo ona sljedeća namirnica koju bi trebali ubaciti u svoju prehranu jer se radi o jednoj od namirnica s najvećom količinom nutrijenata. Ako se pitate o čemu se zapravo radi, i kako uopće konzumirati morsku travu, odgovore na ta pitanja možete saznati u nastavku.

Šta je uopšte morska trava?
“Morska trava” zapravo je sveobuhvatni izraz kojim se opisuju sve biljke i alge koje rastu u moru i oceanu. Bogata je vitaminima i mineralima, dok istovremeno sadrži jako malo kalorija. Primjerice, pola šalice sirove morske trave sadrži svega 26 kalorija.

Koje su koristi morske trave?
Morska trava, iako je tanka i sadrži jako malo kalorija, u sebi sadrži vrlo velike količine nutrijenata. Za početak, odličan je izvor joda, koji je ključan za zdravlje štitnjače. Morska trava također je odličan izvor vitamina C koji pomaže funkcioniranju vašeg imunološkog sustava, kao i željeza koje pomaže u prijenosu kisika i energije kroz vaše tijelo. Uz to, bogat je izvor vitamina A, aminokiselina, brojnih vitamina iz B skupine, kao i kalija i magnezija koji su dobri za vaše kosti i srce.

Kako konzumirati morsku travu?
Morska trava čest je sastojak u jelima azijske kuhinje. Možete ju pronaći u sushiju, a u japanskim restoranima čak možete naručiti salatu od morske trave. U nekim trgovinama možete pronaći i sušenu morsku travu u obliku grickalica. Ako ste u potrazi za namirnicom koju ćete koristiti umjesto tjestenine, probajte kelp rezance (koji se rade od morskih algi), a sadrže vrlo malo kalorija. Možete isprobati i spirulinu, plavo-zelenu algu koju možete ubaciti u vaš jutarnji smoothie, a koja će vam dati potrebne proteine, vitamin B te željezo.

Kada izbjegavati morsku travu?
Iako je grickanje morske trave načelno dobra stvar, kao i uvijek moguće je pretjerati. Većina ljudi trebala bi pojesti ogromne količine kako bi im naškodila, no neke vrste morske trave vrlo su slane. Također, ako imate problema s bubrezima, štitnjačom ili visok krvni tlak, svakako se savjetujte sa svojim liječnikom prije konzumacije morske trave.

Nastavi čitati

Preporučujemo

Pratite nas na Facebook-u




Aktuelno